MUMIO SHILAJT
Ja w sieci znalazłem coś takiego:

Po raz pierwszy miałem do czynienia z mumio w roku 1996. Dowiedziałem się o nim od Rosjan pochodzenia niemieckiego i już wtedy nie dawała mi spokoju myśl, żeby bliżej poznać niezwykłą moc tkwiącą w tym górskim skarbie. Moim znajomym cierpiącym na różne schorzenia polecałem mumio raczej jako suplement, ale efekty jego działania były zdumiewające. Właśnie to skłoniło mnie, żeby bardziej zainteresować się tematem mumio shilajt, w szczególności z perspektywy naukowej.
Podejście racjonalne, mimo coraz większej otwartości na medycynę alternatywną, znajduje uznanie i wydaje się być postrzegane coraz bardziej wiarygodnie. Medycyna ludowa posiada jeszcze multum niezbadanych dotychczas tajemnic.
To, co udało nam się do tej pory poznać, a do tego udowodnić naukowo, pozwala zapewnić medycynie alternatywnej należne jej istotne miejsce, jest ona bowiem interpretacją wieloletnich przyczynowo-skutkowych obserwacji przyrody. Podobnie rzecz się ma się z mumio. Mniej więcej pięćdziesiąt lat wstecz wiadomo było jedynie, że mumio-shilajt jest skuteczne, nikt nie wiedział jednak, dlaczego. Dopiero dziś stopniowo znajdujemy naukowe wyjaśnienia jego działania.

Fakt ten to następny dowód na to, jak ogromna jest potęga natury. Obecnie medycyna nie traktuje nas (ciała człowieka) całościowo, lecz jako sumę pojedynczych/poszczególnych organów. Wielu spośród nas świadomych jest jej ograniczeń i dlatego zwraca się ku alternatywnym formom leczenia.

Współczesne pogląd w kontekście leczenia, czyli naukowe podejście, często przynosi rozwiązanie, jednak zawodzi w przypadkach, gdy chorobę warunkuje wiele kompleksowych czynników. I to właśnie ten fakt sprawia, iż mamy obecnie do czynienia z coraz większym zainteresowaniem medycyną chińską czy ajurwedą. Holistyczne podejście do pacjenta potwierdzone jest praktyką, a w wielu przypadkach jego skuteczność udowodniona jest naukowo.

Warto tu wspomnieć, że nie wszystkie dawne praktyki medycyny naturalnej znajdują zastosowanie dzisiaj. Powszechnie znane stanowisko współczesnej medycyny uniwersyteckiej odrzucające możliwości leczenia alternatywnego jest równie nieuzasadnione, jak bezkrytyczne zaufanie temu, że wszystko, co naturalne, może pomóc. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, że to, co oferuje nam przyroda, może też szkodzić.

W mojej książce chciałbym opisać mumio właśnie w ten sposób, spojrzeć na nie z wielu perspektyw. Ważnym dla mnie jest, żeby czytający ten tekst, dokładnie poznali ten niesamowity górski skarb – złoto z Himalajów.

Ihrhove, jesień 2004, dr Wolfgang Windmann


  PRZEJDŹ NA FORUM